آیا می توان با کسی که از نظر فرهنگ و اعتقاد با شخص متفاوت است ازدواج کرد؟ اصلا بفرمایید تفاوت در فرهنگ و آداب و رسوم و اعتقادات مذهبی تا چه حد در زندگی مشترک اهمیت دارد؟

 

ازدواج يك حادثه بسيار مهم و از ابعاد گوناگون بر زندگى انسان تأثير مى گذارد. از اين رو انتخاب صحيح و سنجيده مى تواند سرنوشت ساز باشد. در مقابل احساسى عمل كردن و عدم توجه به ابعاد مسأله خسارت هاى جبران ناپذيرى را در پى خواهد داشت.

در ازدواج در عين حال كه بايد از وسواس در انتخاب اجتناب كرد و خيلى سختگيرى ننمود، توجه به يك مسأله فوق العاده مهم است و آن كفويت است؛ يعنى دو نفر كه مى خواهند با هم ازدواج كنند، بايد همتاى همديگر باشند. كفويت و همتايى جنبه هاى زيادى دارد كه مهم ترين آن ها ايمان و باورهاى دينى و اعتقادي است. بعد از ايمان ويژگى هاى شخصيتى و خانوادگى از نظر علمى، فرهنگى، اقتصادى، اجتماعى، سنى و قيافه‏ ظاهريست.

بدون شک مهم ترین عامل موفقیت و خوشبختی در ازدواج، وجود تطابق و همخوانی دختر و پسر در زمینه های ذکر شده می باشد. تحقیقات بسیاری این نتیجه را به اثبات رسانیده که زن و شوهرهایی که بیش ترین تطابق و همخوانی و تفاهم را با هم دارند، ازدواج موفق و پایداری دارند و در زندگی با مشکلات کم تری مواجه هستند.

البته ملاک مندي و معيار مندي در انتخاب از ارکان ازدواج موفق است. از این روی آن چیزی که در ازدواج مهم تلقی می شود، میزان همخوانی، تطابق و تناسب دختر و پسر در معیار ها و ملاک های ازدواج است. يكي از مهم ترين ثمرات و اهداف ازدواج رسيدن به آرامش است .

آرامش در صورتي حاصل مي شود كه ما با توجه به معيارها و ملاك هاي اساسي و مهم، انتخاب مناسبي داشته باشيم، چرا که سعادت و خوشبختی ازدواج، در گرو رعایت دقیق معیارها و پایبندی به آن هاست؛ چه بسا یک انتخاب نامناسب منجر به گرفتار شدن انسان در کوهی از مشکلات و مصائب گردیده؛ از این روی لازم است در انتخاب همسر آینده، نهایت دقت و هوشیاری را بکنید، چرا که مسئله ازدواج از مهم‏ترين مسائل دوران جواني است كه نبايد آن را ساده انگاشت . نيازمند دقت و تحقيق است. اندكي سهل انگاري مساوي با يك عمر پشيماني است.

به جرأت مى توان گفت بيش ترين مشكلاتى كه در زندگى خانوادگى به وجود مى آيد، به خاطر اين است كه دختر و پسر به خطا رفته و همسر متناسب خود را انتخاب نكرده اند.  چه بسيار همسرانى كه به خاطر "هم سنخ نبودن " و " عدم تناسب " به تباهى و بدبختى كشيده شده اند. بسيارى از مشكلات و اختلافاتى كه در زندگى مشترك به وجود مى آيد، ريشه در انتخاب غلط همسر دارد.