به چه دلیل در اسلام این همه محدودیت و قید و بند در مسأله ازدواج وجود دارد؟

 

پاسخ اجمالی

دلیل وجود مقررات زیاد در مورد ازدواج، در آیات ۲۶ و ۲۷ سوره نساء، این گونه بیان شده که اولا: مصلحت و منافع مردم در این امر است. ثانیا: اقوام پاک گذشته نیز این گونه سنت ها را داشته اند. ثالثا: خداوند می خواهد، نعمت هاى خود را که بر اثر انحرافات شما قطع شده، بار دیگر به شما بازگرداند و در نتیجه انسان به تکامل و سعادت برسد.


پاسخ تفصیلی
پاسخ این سؤال در آیات ۲۶ و ۲۷ سوره «نساء» آمده است، خداوند مى فرماید: (خداوند مى خواهد به وسیله این مقررات، حقایق را براى شما آشکار سازد، و به راه هائى که مصالح و منافع شما در آن است، شما را رهبرى کند)؛ «یُریدُ اللّهُ لِیُبَیِّنَ لَکُمْ».
وانگهى شما در این برنامه تنها نیستید، اقوام پاک گذشته نیز این گونه سنت ها داشته اند، (و به سنت هاى صحیح پیشینیان هدایت کند)؛ «وَ یَهْدِیَکُمْ سُنَنَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُم».
علاوه بر این (خدا مى خواهد شما را ببخشد)؛ «وَ یَتُوبَ عَلَیْکُم».
و نعمت هاى خود را که بر اثر انحرافات شما قطع شده، بار دیگر به شما بازگرداند و این در صورتى است که شما از آن راه هاى انحرافى که در زمان جاهلیت و قبل از اسلام داشتید، بازگردید.
و در پایان آیه، مى فرماید: (خداوند از اسرار احکام خود آگاه است، و روى حکمت خود آنها را براى شما تشریع کرده است)؛ «وَ اللّهُ عَلیمٌ حَکیم».
در آیه بعد، مجدداً تأکید مى کند، که (خدا به وسیله این احکام مى خواهد، نعمت ها و برکاتى که بر اثر آلودگى به شهوات از شما قطع شده، به شما بازگردد)؛ «وَ اللّهُ یُریدُ أَنْ یَتُوبَ عَلَیْکُم».
(ولى شهوت پرستانى که در امواج گناهان غرق هستند، مى خواهند شما از طریق سعادت به کلى منحرف شوید)؛ «وَ یُریدُ الَّذینَ یَتَّبِعُونَ الشَّهَواتِ أَنْ تَمیلُوا مَیْلاً عَظیماً» و همانند آنها از فرق تا قدم، آلوده انواع گناهان گردید.
اکنون شما فکر کنید، آیا آن محدودیت آمیخته با سعادت و افتخار، براى شما بهتر است؟ یا آزادى و بى بندوبارى توأم با آلودگى و نکبت و انحطاط؟!
این آیات، در حقیقت به افرادى که در عصر و زمان ما نیز به قوانین مذهبى ـ مخصوصاً در زمینه مسائل جنسى ـ ایراد مى کنند، پاسخ مى گوید، که این آزادى هاى بى قید و شرط، سرابى بیش نیست، و نتیجه آن، انحراف عظیم از مسیر خوشبختى، تکامل انسانى و گرفتار شدن در بیراهه ها و پرتگاه ها است که نمونه هاى زیادى از آن را با چشم خودمان به شکل متلاشى شدن خانواده ها، انواع جنایات جنسى، فرزندان نامشروع جنایت پیشه و انواع بیمارى هاى آمیزشى و ناراحتى هاى روانى، مشاهده مى کنیم.(۱)

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________
پی نوشت

(۱). گرد آوری از کتاب: تفسیر نمونه، آیت الله العظمی مکارم شیرازی، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهل و دوم، ج ۳، ص ۴۴۶.