آیا بستن بخت و سحر و جادو کردن برای ازدواج صحت داره؟ راه باطل کردنش چیه؟


با توجه به عواملي که سن ازدواج را افزايش داده و موانعي که بر سر راه ازدواج براي جوانان وجود دارد، نبايد عدم توفيق در ازدواج موجب نگراني و اضطراب شديد و باعث پيدايش مشکلات روحي و رواني گردد؛ يا آن را به سحر و جادو و طلسم و مانند آن نسبت دهيد. زيرا نداشتن خواستگار يکي از مشکلات رايج در ميان دختران امروزي است. اين مشکل بسيار فراگير شده و اختصاصي به شخص خاصی ندارد. چرا که همه ما در اطراف خود شاهد دخترهاي بسيار شايسته‌اي هستيم که به هر دليلي حتى يک خواستگار نداشته‌اند. پس لازم است به نکات زير توجه کرد .
1. همواره به خود گوشزد نماييد که هنوز فرصت براي ازدواج موفق را خواهم داشت. اين نکته را به هيچ‌ عنوان خود فريبي قلمداد نکنيد؛ بلکه به خود به باورانيد که ان شاء الله « کلبه احزان شود روزي گلستان غم مخور».
2. هميشه زود ازدواج کردن به معني زودتر به خوشبختي رسيدن نيست ، اگر در زندگي بسياري از کساني که زود ازدواج کردند - به خصوص در مواردي که آشنايي‏ها از طريق‏هاي غير مشروع انجام گرفته - دقت و تأمل کافي صورت گيرد، آشکار مي‏گردد که زود ازدواج کردن هميشه به صلاح دختر و زندگي‏اش نبوده، بلکه گاهي زود ازدواج کردن شرّي است که گريبانگير فرد مي گردد، مدت‏ها زندگي مشترک دختر و خانواده‏هاي دو طرف را تلخ مي سازد. پس زود به خانه بخت رفتن هميشه به معناي خوشبختي نيست.
3. خانه بخت را منحصر در ازدواج ندانيد. همه تخم مرغ هاي خوشبختي را در سبد ازدواج نچينيد. همه برگه هاي زندگي را در موضوع ازدواج خرج نکنيد. چه بسا زنان بسيار تأثيرگذاري در جامعه بوده اند که در پرتو تحصيل و کار و اشتغال مولد، به خانه بخت واقعي خود راه يافته اند. بنا بر اين ،تمرکز ذهني خود را تا زمان مقتضي، و تا زمانى که امر ازدواج تان محقق نشده ، از ازدواج به سوي امور مثبت ديگر ببريد. به هيچ عنوان اجازه ندهيد مسئله ازدواج به صورت يک مسئله بهرنج تمام فضاي ذهني شما را اشغال کند.
4. در ناکامي‌ها به جاي بهرنج سازي به ساده‌سازي و عادي سازي بپردازيد، چرا که ناکامي‌ها آن قدر هم فکر مي‌کنيم ناکامي نيستند. بر عکس کامروايي‌هاي ما هم آن قدر هم کامروايي محسوب نمي‌گردد، نمونه‌اش همه دختران ازدواج کرده‌اي هستند که با هزار اميد و آرزو راهي خانه بخت مي شوند، ولي ديري نمي پايد که چيزي جز طلاق قانوني يا عاطفي نصيب آنان نمي‌گردد. آرزو مي کنند که اي کاش تن به ازدواج نمي دادند.
5. دعا براى فراهم شدن زمينه ازدواج با همسري شايسته از کارهاي خوب ، مستحب و مورد ترغيب است. امّا اجابت دعا هميشه آن نيست که خواسته انسان به همان گونه و در همان زماني که توقع دارد، برآورده شود . امير مؤمنان (ع) مي‌فرمايد: «دير اجابت نمودن خدا، ‌تو را نااميد نکند که بخشش، ‌بسته به مقدار درخواست است. چه بسا در اجابت دعاي تو تأخير رخ دهد تا درخواست تو طولاني‌تر گردد و بخشش خدا کامل‌تر شود. چه بسا چيزي را از خدا خواسته‌اي آن را به تو نداده ، ولي بهتر از آن را در دنيا يا آخرت به تو داده است و يا بهتر آن بوده که آن را از تو باز دارد. چه بسا چيزي را طلب نمودي که اگر به تو مي‌داد، ‌تباهي دين و دنياي خود را در آن مي‌ديدي». (3). بدان که هيچ دعايي بي اثر نيست. هر دعايي در دنيا و آخرت تأثير مناسب خود را دارد. اما گونه‌هاي استجابت آن مختلف است. بنا براين : اولا : ذهن تان را به سمت سحر و طلسم و مانند آن نبريد . علت تأخير ازدواج را به آن منحصر نکنيد. ثانيا : لازم است به نکات مهم زير توجه نماييد و در آن تأمل کنيد. يک: موانع باطني را با اموري مانند صدقه و استغفار و ...، برطرف نماييد. دو : اگر پيش تر خواستگاري آمده ولي کار جور نشده لازم است با بازنگري موانع ظاهري را در پرونده‌هاي قبلي خواستگاري شناسايي کنيد و ببينيد چه عواملي موجب محقق نشدن ازدواج و به هم خوردن آن مي شده ، آن ها را در خواستگاري‌هاي بعدي برطرف نماييد. به عنوان مثال به برخي از جنبه هاي منفي توجه کنيد : - دختري که خود را خيلي مشتاق طرف مقابل و خواستگار خود نشان مي‌دهد ، يک ضعف تلقي مي شود. - دختري که از موضع بالا با خواستگارش صحبت مي کند . - دختري که خيلي از خودش و خانواده و فاميلش تعريف مي کند . -- دختري که زياد رمانتيک فکر مي کند. - دختري که زياد شرط و شروط مي گذارد. - دختري که طرف مقابل را زياد سؤال پيچ مي کند. و ..... همه اين ها دافعه در طرف مقابل ايجاد مي‌کند. رابعا - اگر چه بخشي از سحر و طلسم واقعيت دارد و امري پذيرفتني است ،ولي بدانيد اکثر اين گونه باورها (شانس و اقبال ،بخت و ستاره يا سحر و جادو و طلسم)که در مردم وجود دارد، نه پايه و اساس عقلي و علمي دارد و نه ديني . اين قبيل امور دکان بازاري است که برخي شيادان سود جو از کثرت مشکلات مردم و يا از عدم آگاهي آنان سوء استفاده مي کنند 0آن قسم از سحر و طلسم که در برخي کتب آمده است، اگر چه اصلش واقعيت دارد، ولي اصل و حقيقت آن در دسترس مردم و شيادان نيست. بنا بر اين ذهن خود را از اين حرف هاي بي اساس و خرافي پاک کن. اغلب چنين مشکلاتي در زندگي از عوامل طبيعي سرچشمه مي گيرد . در هر صورت به نظر مي رسد که تأخير ازدواج تان ربطي به سحر و طلسم ندارد . اگر بر فرض، موردي پيدا شد که سحر يا طلسمي در کار بود، مي‌توان از راه‌هاي زير براي بطلان آن اقدام کرد:
1. اعوذ بالله من الشيطان الرجيم را زياد بگوييد و در آغاز انجام هر کاري به خدا توکل کنيد و از شر شيطان به خدا پناه ببريد. 2- خواندن سوره‌هاي فلق و ناس. (1)
3. خواندن آيه51 و 52 سوره قلم (يعني از: «و إن يکادالّذين...») و همچنين خواندن آيت الکرسي . (2)
3. در روايتي از امير مؤمنان و امام صادق - عليهما السلام - نقل شده: جهت بطلان سحر، اين دعا را بنويسيد و همراه خود نگه داريد: «بسم الله و ما شاء الله، بسم الله و لا حول و لا قوّة إلاّ بالله». همچنين آيات و 82 سوره يونس: «قال موسي ما جئتم به السحر إنّ الله سيبطله إنّ الله لا يصلح عمل المفسدين و يحقّ الله الحقّ بکلماته و لو کره المجرمون». بعد از آن، آيات 27 تا 46 سوره نازعات، يعني: «أَ أَنْتُمْ أَشَدُّ خَلْقاً أَمِ السَّماءُ بَناها (27)رَفَعَ سَمْکَها فَسَوَّاها (28)وَ أَغْطَشَ لَيْلَها وَ أَخْرَجَ ضُحاها (29)وَ الْأَرْضَ بَعْدَ ذلِکَ دَحاها (30)أَخْرَجَ مِنْها ماءَها وَ مَرْعاها (31)وَ الْجِبالَ أَرْساها (32)مَتاعاً لَکُمْ وَ لِأَنْعامِکُمْ (33)فَإِذا جاءَتِ الطَّامَّةُ الْکُبْرى‏ (34)يَوْمَ يَتَذَکَّرُ الْإِنْسانُ ما سَعى‏ (35)وَ بُرِّزَتِ الْجَحيمُ لِمَنْ يَرى‏ (36)فَأَمَّا مَنْ طَغى‏ (37)وَ آثَرَ الْحَياةَ الدُّنْيا (38)فَإِنَّ الْجَحيمَ هِيَ الْمَأْوى‏ (39)وَ أَمَّا مَنْ خافَ مَقامَ رَبِّهِ وَ نَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوى‏ (40)فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِيَ الْمَأْوى‏ (41)يَسْئَلُونَکَ عَنِ السَّاعَةِ أَيَّانَ مُرْساها (42)فيمَ أَنْتَ مِنْ ذِکْراها (43)إِلى‏ رَبِّکَ مُنْتَهاها (44)إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرُ مَنْ يَخْشاها (45)کَأَنَّهُمْ يَوْمَ يَرَوْنَها لَمْ يَلْبَثُوا إِلاَّ عَشِيَّةً أَوْ ضُحاها (46)» و بعد از آن، آيات 118 تا 122 سوره اعراف، يعني: «فوقع الحقّ و بطل ما کانوا يعملون فغلبوا هنالک و انقلبوا صاغرين وألقى السحرة ساجدين، قالوا آمنّا بربّ العالمين ربّ موسى و هارون» نوشته شود. (3)
4. همچنين از حضرت روايت شده است که جهت محفوظ ماندن از سحر و جادو و مانند آن ، شب ها پس از نماز و روزها پيش از نماز هفت مرتبه بخوانيد: «بسم الله و بالله سنشدّ عضدک بأخيک و نجعل لکما سلطاناً فلا يصلون إليکما بآياتنا أنتما و مَن اتّبعکما الغالبون». (4)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پي نوشت ها:
(1). حاج شيخ عباس قمي، مفاتيح الجنان، باب باقيات الصالحات.
(2).  همان.
(3).  همان؛ علامة المجلسي، بحار الانوار، ج 92، ص 129، مؤسسة الوفاء، بيروت، 1404 ه.ق.
(5). بحار الانوار، ج 92، ص 124.